Rubriigid
kasulik teada

Rooste: kuidas see tekib ja kuidas seda vältida!

Rooste on auto jaoks suur probleem, kuna see ei mõjuta mitte ainult sõiduki välimust, vaid ka selle konstruktsiooni terviklikkust. Rooste tekib siis, kui auto rauast ja terasest osad puutuvad kokku hapniku ja niiskusega, mis põhjustab pinnale raudoksiidi (rooste) moodustumist. Seda protsessi saab kiirendada maanteesoolaga, mida tavaliselt kasutatakse Eesti teedel talvekuudel lume ja jää sulatamiseks.

Rooste võib autole tekkida mitmel viisil.

Üks levinud viis on läbi lõhenenud või kriimustatud värvi. Rooste võib tekkida ka piirkondade ümber, kus kaks erinevat tüüpi metalli kokku puutuvad, näiteks kere ja veermiku ristumiskohtadel või auto kere õmbluste ümber. Lisaks võib rooste tekkida ka piirkondade ümber, kuhu niiskus võib kinni jääda, näiteks pagasiruumi või ukselävede ümber.

Eestis, kus talvekuudel kasutatakse väga suurel hulgal teesoola, on oluline võtta kasutusele täiendavad ettevaatusabinõud, et kaitsta oma autot rooste eest. See võib tähendada näiteks auto sagedasemat pesemist või roostetõrjevahendi kasutamist.

Pese autot regulaarselt

Kõikidele autoga seotud probleemidele on oluline läheneda “ennetavalt”. Üks tõhusamaid viise rooste ennetamiseks on hoida auto puhtana ja kuivana. See tähendab, et pese autot regulaarselt, et eemaldada mustus ja praht, mis võivad niiskust kinni hoida. Peale pesu on mõistlik auto täielikult kuivata ja kanda auto värvi peale vaha kuna see loob barjääri, mis aitab vältida rooste teket.

Kasuta roostetõrjevahendit

Kui märkad, et rooste hakkab tekkima näiteks rattakoopa või veermiku ümber, on oluline need kohad võimalikult kiiresti töödelda, ja peatada rooste levik. On ka olemas spetsiaalsed roostetõrjevahendid, mida saate kasutada rooste tekkimise vältimiseks või selle leviku peatamiseks.

Tegele roostega kohe, kui seda märkad

Kui rooste tekkimisele varakult jälile saad, siis võid selle eemaldada traatharja ja roosteeemalduslahuse abil. Kui aga rooste on liiga kaugele levinud, pea kindlasti nõu spetsialistiga, sest võib osutuda vajalikuks kahjustatud osad välja vahetada ning sel juhul on oluline jälgida, et varuosad oleksid valmistatud roostekindlast materjalist, näiteks “alumiiniumist” või “roostevabast terasest”.

Kokkuvõtteks

Kokkuvõtteks võib öelda, et rooste on autoomanike jaoks tavaline probleem, kuid seda saab ennetava lähenemisega lihtsa vaevaga ära hoida.